Konference navazovala na předchozí ročníky a byla zaměřená na komunikaci se specifiky jednotlivých profesí i týmů. Komunikace má velký vliv na nemocné a jejich vnímání celého procesu náročné léčby, ale i na vztahy mezi jednotlivými profesemi, které se na léčbě podílejí. V přednáškách a workshopech se dostalo na podtémata jako jsou: sdělování diagnózy, doporučování pacientovi podpůrné péče psychologa a dalších pomáhajících profesí, komunikace na pracovišti a syndrom vyhoření pracovníků, komunikace v terminální fázi nemoci, intervize a supervize, časový prostor pro komunikaci atd.
Zahraniční host paní Maria Die Trill ze závažných rodinných důvodů musela svou účast na konferenci zrušit. Její místo jsme nahradili video příspěvkem o IPOS a Australské zkušenosti s psychosociální podporou onkologicky nemocných profesorky Jane Turner z Qeenslandské univerzity v Austrálii.
Konference se uskutečnila 20. listopadu 2019 v Praze v konferenčním centru GreenPoint.
Podrobný program proběhlé konference naleznete zde:
Video záznamy z dopoledních příspěvků naleznete zde.
Účastníci vybírali z následujících workshopů vedených předními odborníky v problematice:
- PhDr. Bohumila Baštecká, PhD. – Začleňující jazyk v transdisciplinárních týmech
- Doc. PhDr. Dr. phil. Laura Janáčková,CSc – Prevence stresu a vyhoření u pečujících o onkologické pacienty
- PhDr. Marie Marečková-Nosálková, PhD. – Náročné situace při komunikaci s nemocným a jeho rodinou (workshop supervizních technik)
Konference byla akreditována u: ČAS, České lékařské komory a Asociace klinických psychologů
Odborného vedení konference a organizace se ujaly: MUDr. Aleandra Aschermannová, PhDr. Marie Nosálková Marečková, Ph.D. , Bc. Michaela Čadková Svejkovská a Mgr. Šárka Slavíková
Rozhovor s Ditou Svobodovou, náměstkyní pro nelékařská zdravotnická povolání ve VFN v Praze
Konferenci podpořili:
Všem podporovatelům Děkujeme!