Jak cestují onkologicky nemocní za léčbou?
Prožívají onkologicky nemocní v oblasti dopravy za léčbou nějaké obtíže?
A pokud ano, jaké?
Podle zkušenosti pracovníků Amelie z Linky a sociálního poradenství ano. I řada lékařů na onkologických odděleních přiznává, že je otázka dopravy nelehká, a nejsou schopni ji ze své pozice řešit. Náklady na dopravu do zdravotnického zařízení jsou totiž do určité míry na zdravotně sociálním pomezí a pro řešení obtíží by mělo spolupracovat více aktérů.
Chceme, ale vědět více.
Proto Amelie, z.s. spustila on-line dotazníkové šetření, které v průběhu září a října 2022 sbíralo informace od onkologicky nemocných v ČR.
Dotazníkového šetření se účastnilo 289 respondentů, z více než 70% ženy a skoro v 90 % převažovali samotní nad blízkými. Mezi hlavní onemocnění respondentů patřila rakovina prsu a mnohočetný myelom. Nejvíce respondentů bylo z Jihomoravského a Středočeského kraje a Prahy.
Zjištění průzkumu:
- více než 70 % respondentů se dopravovalo na léčbu osobním autem. Pouze 14 % veřejnou dopravou a jen necelých 7 % sanitou. Dá se předpokládat, že pacienti ve složitějším zdravotním stavu či vyššího věku nemuseli mít k elektronickému dotazníku takový přístup.
- z množství lidí dopravujících se autem využilo jen 37 % tak zvaný “cesťák“, který umožňuje minimálně částečnou úhradu za dopravu od zdravotní pojišťovny
- téměř 77 % respondentů nebylo během léčby držitelem průkazu osoby se zdravotním postižením, tedy TP, ZTP či ZTP/P
- z malého počtu držitelů průkazu osoby se zdravotním postižením většina (více než 80 % z nich) získala
průkaz ZTP - volné doplňující otázky respondenti nejčetněji upozorňovali na problematiku parkování při zdravotnických zařízeních a to jak cenu, tak nemožnost najít místo k zaparkování
Výsledky, které nám dotazník přinesl, budou nyní sloužit pro hájení zájmů, kdy budeme usilovat o změny v systému či legislativě.
Děkujeme všem účastníků dotazníkového šetření za sdílení své zkušenosti.