Technika pro čekárnu

Jak si ukrátit jednoduše čekání a ještě při tom pro sebe udělat něco dobrého? Odpovědí je Zentangle – složité slovo pro jednoduchou činnost – čmárání. Určitě každý v životě někdy seděl a při nuceném poslouchání (ve škole či na poradě) si pohrával s tužkou a čáral, vybarvoval čtverečky, trojúhelníčky, klikyháky. Tak to je základ této jednoduché techniky, kterou vytvořili Rick Roberts a Maria Thomasová. Zentangle je založeno na tom, že nám dovoluje odvést pozornost a ponořit se do jednoduché činnosti, kterou děláme. Díky tomuto procesu relaxujeme a čas nám ubíhá jinak, netrápíme se zbytečnými myšlenkami, mírní se neklid. Ideální činnost do čekárny k lékaři!

Dost teorie – jak na to?

Základem je materiál:

  • papír
  • tužka přiměřené tvrdosti (jak to komu vyhovuje, ale obvykle spíše měkčí)
  • guma
  • černé pero – zpočátku stačí i pouhá propiska (centropen, gelové nebo nákresové, mohou být i jiné barvy, různé tloušťky)
  • další náčiní až podle vaší chuti se do práce ponořit – tírka, různé tužky, barvy či papíry

Postup:

  1. Na papír nekreslete tužkou čtverec do cca 10-ti cm (pokud chcete postupovat podle zentangle pravidel, pak má čtverec být přesně 8,9 x 8,9 cm velký).
  2. Rozdělte jej na několik částí – 3-5 pro začátek stačí. Na rozdělení není žádné pravidlo, je to čistě na vás a vaší chuti.
  3. A teď přichází to opravdu důležité – tím je vaše následující práce na vyplnění jednotlivých polí. Vaším úkolem je totiž vzít pero a jednotlivá pole vyplnit nějakým vzorem a to zcela podle vaší nálady, chuti, kreslířské dovednosti či zaměření. Každé pole by mělo mít vlastní vzor, ale záleží jen na vás.
  4. Vzory vytvářené perem je možné dotvářet tužkou – stínovat. Není třeba se obávat vlastní nedokonalosti ve výtvarném vyjádření – nikdo nás už známkovat nebude a nejde o žádné dokonalé utváření prostoru, jen o pocitové dotvoření.
  5. Práce končí ve chvíli, kdy si řekneme, že je hotovo, vše vyplněno, dotvořeno. Můžeme se podepsat nebo udělat nějakou osobní značku.

Na co nezapomínat:

  • Důležitý je jen onen okamžik, ve kterém vyplňujeme pole, nic jiného. K čemu to celé bude dál, jak to bude nakonec vypadat, to je malichernost. Cílem je si to jen užít, odpoutat se, nehodnotit a být.
  • Nenechme se odradit prvními nezdary – nikdo není dokonalý a většinu věcí prostě musíme cvičit. I mě se ruka ze začátku třásla.
  • Někdy se nám zdá, že už nevymyslíme ani jeden vzor, že máme prázdno. Stačí nechat jít ruku a jen čmárat, často nás něco napadne a věc dotáhneme.

Samozřejmě je možné na Zentangle jít podle návodů, které najdeme v knihách, které jsou dostupné u knihkupců nebo si najdeme něco na internetu. Pokud byste si nevěděli rady, jsou k dispozici kurzy se zentangle lektory nebo se prostě ozvěte do Amelie. Budeme rádi, pokud dáte vědět, že se něco povedlo.

Menu
Centra